banner186

Bu haber kez okundu.

Yeşilay'a Bağış Yapanlarda Vergi İndiriminden Faydalanacak
Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Ramazan Çelik yaptığı açıklamada “1934 yılında İsmet İnönü’nün Başbakanlığındaki hükümet tarafından ve M. Kemal Atatürk’ün onayıyla Kamuya Yararlı Cemiyetler Statüsü verilen Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ne yapılan bağışların kurumlar vergisi matrahından düşülmesine TBMM’de 15.06.2012 tarihinde karar verilmiştir. Halen “okul, sağlık tesisi, öğrenci yurdu, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, bakım ve rehabilitasyon merkezi” inşası dolayısıyla yapılan harcamalar veya her türlü bağış ve yardım, vergiden indirilebiliyor. İşte bu kurumlar arasına Yeşilay’da eklenmiş bulunmaktadır. Yeşilay ve Meclis gerekli tüm adımları atmıştır şimdi sıra şimdi sıra sanayicilere ve şirketlere geldi. Gelin Yeşilay’a “sağlıklı bir nesil yetiştirmeye yardımcı olalım” hem siz kazanın hem Yeşilay kazansın dolayısıyla vatanımız kazansın” dedi.
Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Ramazan Çelik açıklamasının devamında, “6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 15.06.2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanunun 9. Maddesiyle 193 sayılı GVK’nun 89 uncu maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi yeniden düzenlenmiştir. Buna göre; mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler ve Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi verilen tesisler ile Türkiye Yeşilay Cemiyetine yapılan her türlü nakdi ve ayni yardımların tamamına kurum kazancından indirim imkanı sağlanmıştır. Ayrıca GVK’nun 89. Maddesine Türkiye Yeşilay Cemiyeti de eklenmiştir. Dolayısıyla Yeşilay’a yapılan bağışların tamamı da kurum kazancından indirilebilecektir. Eklenen söz konusu hükümlerden sonra 193 sayılı Kanun maddeleri aşağıdaki gibi şekillenmiştir; (Söz konusu indirim hakkından hem 193 sayılı GVK tabi gelir vergi mükelleflerinin hem de 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’na tabii sermaye şirketlerinin yararlanması mümkündür.) Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden şu indirimler yapılabilir: 11. İktisadi işletmeleri hariç, Türkiye Kızılay Derneğine ve Türkiye Yeşilay Cemiyetine makbuz karşılığı yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamı” şeklinde sözlerini tamamladı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115

banner185