banner186

Bu haber kez okundu.

Burun Tikanikliklarinda Tamponsuz Çözüm
Doç. Dr. Yıldırım, yaptığı açıklamada, tıbbi tedavisi mümkün olmayan burun tıkanıklıklarında veya burun içi bir kitlenin varlığında burun ve sinüs cerrahisinin uygulandığını söyledi.
 
Doç. Dr. Yıldırım, “Burun içi veya dışının, kıkırdak ve kemik eğrilikleri sonucu oluşmuş hava tünellerindeki darlıklara bağlı cerrahiler uygulanabilir. Bu cerrahilerden septoplastide burun içi, septorinolastide ise hem burun içi hem de burun dışındaki kemik veya kıkırdak eğrilikleri düzeltilerek burundaki daralmış hava tünelleri açılır” dedi.
 
Kronik sinüzitte sinüs boşluklarının burun içine açıldıkları kanallarda daralma ve tıkanmaların varlığından bahseden Doç. Dr. Yıldırım, bu tıkanmaların sinüs salgılarının akmasına ve sinüs içine hava girmesine engel olarak, devamlı bir enfeksiyon ortamı yarattığını ifade etti.
 
Ağızdan alınan ve burun içi yıkama sonrası buruna uygulanan ilaçlar ile sinüs kanallarının açılmadığı durumlarda, cerrahi olarak bu kanalların genişletildiğini ve sinüslerin içlerinin boşaltıldığını vurgulayan Doç. Dr. Yıldırım kanalların yeniden daralmaması ve sinüs içlerinin dolmaması için bir süre daha burun içi yıkamaya ve ilaç kullanımına devam edildiğini anımsattı.
 
“Burun tıkanıklığının tek taraflı olduğu durumlarda kitle veya yabancı cisim varlığı düşünülmesi gerekir” diyen Doç. Dr. Yıldırım, böyle durumlarda tanı ve tedavi amaçlı cerrahi uygulandığına vurgu yaptı.
 
BURUN TAMPONU UYGULAMASI
 
“Burun tamponu esas olarak kanama kontrolü ve burun içi yapışıklıkları engellemek için, burun içine bir süreliğine yerleştirilen pansuman malzemeleridir. Ancak kullanılan malzemenin cinsi ve süresi konusunda genel bir standart yoktur” diyen Doç. Dr. Yıldırım, sözlerine şöyle sürdürdü:
 
“Eskiden kullanılan gazlı bez tamponların yerini sentetik maddelerden yapılan malzemeler almıştır. Ancak esas olarak bunların hepsi yabancı cisimdir ve burun içinde bulundukları süre içerisinde potansiyel problemler yaratabilirler.
 
Tamponun yerleştirilmesi ve çıkartılması ağrılı bir işlemdir ve burunda kaldığı sürece kandaki oksijen düzeyinde bir miktar azalma görülür. Bu azalma sağlıklı bir kişide problem oluşturmayabilir ancak kalp ve astım hastalarında, uyku apnesi olanlarda oksijen düzeyindeki bu azalma sakıncalı olabilir.
 
Tampon burun içindeki hava tünelleri ve sinüs kanallarını tıkadığından, geçici olarak burun ve sinüs tıkanıklığı yapar. Bu sırada kulaklarda tıkanmalar ve boğazda kuruma olabileceği gibi, tampon çıkarılması ile tamponun varlığına bağlı durmuş olan kanama da yeniden başlayabilir.”
 
TAMPONSUZ BURUN VE SİNÜS CERRAHİ
 
Tampon uygulamamak için tampon ihtiyaçlarının cerrahi öncesinde ve cerrahi sırasındaki uygulamalar ile ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yıldırım, şunları kaydetti:
 
 “Cerrahi öncesi kan sulandırıcı ilaçlar ilgili hekimlerden gerekli izinler alınarak kesilmelidir. Tansiyon kontrolü yapılarak, yüksekse tansiyon düzenlenmeli, gerekli kan testleri ile pıhtılaşma kontrol edilmelidir.
 
Burun damar ve sinirlerin, burun içine giriş yerlerine anestezi blokları uygulanarak, genel anestezide gazlar yerine damar içi ilaçlar kullanılarak kanamasız ortam oluşturulmalı ve kanamasız bir cerrahi tekniği ile künt diseksiyon yerine, doğru planda keskin diseksiyon tekniği uygulanmalıdır.
 
Kanamanın yine de gerçekleşmesi durumunda, cerrahi sırasında hem temizleyen hem de durduran aspiratör bipolar koterizasyon tekniği ile durdurulması gerekir. Eriyebilen dikiş malzemeleri ile burun içindeki kıkırdaklar birbirine ve burun içi örtüsü kıkırdaklara dikilerek sıkılaştırılmalıdır. Böylece cerrahi sonrası kanmalara, burun içindeki kaymalara ve yapışmalara engel olmak mümkündür.”
 
Tampon kullanımını engelleyen tekniklerin tampona göre daha güvenli ve konforlu olduğunu, ancak az sayıda hasta grubunda bu tekniklere rağmen burun içi tamponlama gerekebileceğinin altını çizen Doç. Dr. Yıldırım, gerçekleştirdiği burun ve sinüs cerrahisi sonrası burun içi tampon kullanma oranının yüzde 2 – 3 civarında ve bu grup hastalarda tampon bulundurma süresinin 24 saatten az olduğunu, sözlerine ekledi.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115

banner185