banner115

banner193

banner194

banner195

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak,sabah kahvaltısında bir araya geldiği basın mensuplarına Belediye makam aracı üzerinde 5 ayrı İcra dosyası bulunduğunu söyledi.

GÜNDEM 13.04.2014, 12:01 13.04.2014, 12:01 adıyamanhaber
Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak
Mustafa Kemal Caddesi Elit Cafe’de düzenlenen Sabah kahvaltısına,Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak,Belediye Başkan Yardımcımları Mehmet Işık,Halil Geyik ve basın mensupları katıldı.
 
Kahvaltının ardından bir basın toplantsı düzenleyen Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak,Belediye Makam aracı üzerinde 5 ayrı icra dosyası bulunduğunu söyleyerek bir önceki yönetim dönemi ile ilgili yapılan usulsüzlük işler,devralınan borç miktarı ve ilçenin ivedilikle çözülmesi gereken sorunlar ve acil olarak yapacağı işlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
Konuşmasına,Kahta halkına Ak Partiye ve şahsına göstermiş olduğu teveccühe teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak yapmış olduğu açıklamada;
 
‘’Değerli basın mensupları:Malumunuz 30 Mart seçimlerinde halkımızın yüksek teveccühü ile Kahta Belediye Başkanlığı görevine layık görüldük.Seçimlerin ardından sizlerle ilk kez bir araya geldik.Bunun için sizinle birlikte sabah kahvaltıda beraber olmak isetdik.Teşriflerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
 
Öncelikle seçim sonucunun Kahta’mıza halkımza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.30 Mart Seçiminin  İlçemizde büyük bir sağduyu ve sükunet içerisinde geçmiş olması her kes gibi bizleride memnun etti.Buradan halkımıza,siz değerli basın mensuplarımıza ve emniyet mensuplarımıza şükranlarımı arzediyorum.İnşallah halkımızın bize vermiş olduğu bu görevi layıkı ile yerine getirmeye çalışacağız.
 
Değerli arakadaşlar:İlçemizin  ivedilikle çözülmesi gereken sorunları bulunmakta.İnşallah önümüzdeki süreç içersinde,bu sorunlarımızı teşkilatımızla,milletvekillerimiz ve ekibimizle birlikte ivedilik durumuna göre çözmeye çalışacağız.Bizler, seçim sürecinde halkımıza vermiş olduğumuz sözleri ve daha fazlasını yerine getirmeye çaılşacağız.
 
Sorunlarımızın başında işsizlik sorunu gelmektedir.İşsizlik sorunun çözümü ile ilgili Atatürk Barajı üzerinde yapılmakta olan Nissibi köprüsünün tamamlanması ve faaliyete geçen Kahta OSB’deki yatırımların artması ile birlikte çözülceğine inanıyoruz.
 
Yine son yıllarda Kahta OSB de yaşanan gelişmeler umut verici.Nissibi köprüsün yapımı ve Kahta OSB nin faaliyete eçmesinde Gurup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın başta olmak üzere diğer milletvekillerimizin büyük gayretleri sonucunda oluşmuştur.Bugün Kahta OSB de yüzlerce insanımız çalşmaktadır.
 
Yine bölgemizin kalkınmasının olmazsa olmazlarımızdan olan Sulu tarım ile ilgili sayın Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın ve diğer Vekillerimizin gayretlerini takdirle izliyoruz.Seçimden önce sayın vekillerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmelerde,Sulu tarım ile ilgili projelerin önümüzdeki 2.3 yıl içersinde hayata geçirileceğini ifade ettiler.
 
Yine ilçemizin olmazsa olmazlarından olan bir diğer bir konu ise Turizm’dir.Bizim Kahtamızın  tanıtımı ile ilgili 3 projemiz var.Bu projeleri seçim sürecinde halkımız ile paylaştık.
 
Bunlar:Kommagene festivali,Nar Festivalı,Çiğköfte Festivalı’dır.İnşallah bu projeleri önümüzdeki süreçte birer birer hayata geçireceğiz.Bu projeler sayesinde ilçemizi dünyaya tanıtacağız inşallah.
 
Tabiki biliyorsunuz bunun yanında bir diğer yandan İnaç Turizmimiz var. sahabe Safvan b. Muattal hazretleri,Menzil gibi değerlerimiz var.Belediye olarak inanç Turizmi ile ilgili üzerimize ne düşüyorsa onu yapmaya hazırız. Bizler bu alanda yapılmak istenen her türlü tanıtım ve etkinliğine katkı sunacağız.
 
Baraj yolu yapımına en kısa zamanda başlıyoruz
 
En kısa zamanda başlayacağımız projelerimizden bir tanesi Ebu Sadık Ziyaretin’den başlayacak olan Baraj yolu yapımı projemizdir.Belediyemizin fen işlerindeki teknik elemanlarla görüştüm.En kısa zamanda baraja giden yolumuzun yapımına başlayacağız.Bununla ilgili teknik personelimize gerekli talimatları verdim.Bu konuyla ilgili gerekli çalışmalara başladılar.
 
Baraj yolu  yapımı bizim 2004 yılındaki projelerimiz arasındaydı.Maalesef bu projeyi o dönemde hayata geçiremedik.Bu da samimi bir öz eleştirimizdir. İnşallah bu projeyi bu dönem hayata geçireceğiz.Baraj’a giden yolu mükemmel bir hale getireceğiz.Yol güzergahı üzerinde oturma ve dinlenme alanları,ışıklandırma,yürüyüş parkuru ve baraj çevresinde çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma yapacağız.Tabi bu projeyi Özel İdare’mizle beraber hayata geçireceğiz.
 
İlçemizin İçme Suyu sorununu mutlaka çözeceğiz.
 
Yine ilçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi bildiğiniz gibi içme suyu sorunudur.İnşallah Haydaran Suyu projesi ile iligli önümüzdeki günlerde Ankara’ya gideceğim.Sayın Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın başta olmak üzere diğer Sayın vekillerimizle görüşeceğim.
 
Çünkü Belediyemiz yıllardır Değirmenbaşında kurulu bulunan pompalarla şehre içme suyu kaldırılmakta.Elektrik gücü ile kaldıralan içme suyu için Belediyemiz ayda 300-350 milyar lira  civarında  elektrik faturası bedeli ödemekte.Belediyemizin mutlaka bu elektrik yükünden kurtulması gerekmekte. En önemlisi ise ilçemize gelen suyun sağlıklı olmayışıdır.inşallah bizler Haydaran Suyu’nun ilçeye akması için ısrarcı olacağız. Bu suyun Kahta’ya gelmesi için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.
 
OSB'nin alt yapı sorununu çöeceğiz.
 
Yine acil olarak yapmamız gereken işlerden bir tanesi de Kahta OSB de yaşanan altyapı sorunlarının çözülmesidir. Bir taraftan OSB mizin alt yapı sorununu çözmeye çalışacağız diğer taraftan da iş adamlarımızın OSB’de yatırım yapmaları için girişimlerde bulunacağız.
 
Biliyorsunuz ilçemizde Adıyaman Üniversitesine bağlı  bir fakülte bulunmamakta.İlçemize 4 yıllık bir fakültenin gelmesi için girişimlerde bulunacağız.Kahta’da eğitimin iyileşmesi için eğitimle ilgili imar konusunda üzerimize ne düşüyorsa Belediye olarak yerine getirmeye hazırız.
 
Piknik ve Mesire alanlarının yapımına ağırlık vereceğiz:
 
Biliyorsunuz ilçemizde piknik ve mesire alanları yok denecek kadar az.İnşallah Çataltepe Köyü(Dargır) civarında bulunan ibrahim Halil Ziyareti çevresinde düzenlemeye gidip burayı piknik ve mesire alanı olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Yine bu projeyi de Özel İdare’mizle beraber gerçekleştireceğiz.
 
2004 yılında Musa Peygamber civarında 280 dönüm araziyi Belediyemize tahsis etmiştik. İnşallah burayı da piknik yeri olarak hayata geçireceğiz.
 
Hanım kardeşlerimize yönelik 3 adet park projemiz var.Bunların ilkini Ebu Sadık Ziyareti çevresinde bulunan Vakıf yerine ait dolgu yapılan bölgede hanım kardeşlerimize yönelik içersinde el işi sanatları stantlarının bulunacağı modern bir park yapacağız.
 
Arıtma sorunu ciddi bir sorun,bu sorunu mutlaka çözmemiz lazım.
 
Arıtma Tesisi ile ilgili çalışmalarımız hız vereceğiz. Sayın milletvekilimiz Mehmet Metiner ve Grupbaşkan vekilimiz Ahmet Aydın bu sorun ile yakından ilgileniyor. Sayın Metiner bugün Kahta’ya geliyor. Bu ve birçok konuyu kendisiyle oturup istişare edeceğiz.
 
Arıtma sorunu ilçemizin ciddi sorunları arasında.Şeyhaba mahallesinde bulunan Arıtma Tesisi ve Mülk göleti  çevresinde bulunan köylerimiz olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bu sorun gün geçtikçe büyüyor.Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekiyor.
 
Biliyorsunuz,Yusuf Turanlı yönetime gelir gelmez Kahta’da bir çok cedde ve sokağın ismini değiştirerek kendi aile mensuplarının  isimlerini verdi.İnşallah Pazaetesi gününden itibaren bu cadde ve sokakların isimlerinin değiştirilmesi için ilçede bir anket başlatacağız.Bu cadde ve sokakların isimlerini halkımızın takdir ettği şekilde değiştireceğiz.
 
Belediye Makam Aracı Üzerinde 5 Adet İcra Dosyası Var:
 
Değerli arkadaşlar;Belediyemizi devraldıktan sonra,Belediyemizin borcuyla ilgili bir çalışma başlattık. Çalışmalarımızı tam olarak bitirmiş değiliz.Arkadaşlarımız bu konuda çalışmaya devam ediyorlar.İller Bankası’ndaki borç miktadırını da Ankara’ya gittiğimde çıkartacağız.Çalışmalarımız tamamlandığında ilgili Bakanlıktan müfettiş talebinde bulunacağız.
 
Değerli arkadaşlar.Malesef bugün Belediye Başkanı makam aracı üzerinde 5 adet icra dosyası bulunmakta.Bunun 4 tanesi Kahta İcra Dairesi’nin. 1 tanesi ise Denizli İcare Dairesi’nin.
 
Belediye’mizin kayıtlara göre esnafımıza olan borcu 5 Trilyon 280 Milyar Lira.Biliyorsunuz seçim sürecinde Yusuf Turanlı özellikle Otogar üzerinden siyaset yapıyordu.
 
Yusuf Turanlı otogarda 3 yıllık ihale yapmış.Ortada bir ödeme yok.Otobüs ve minibüslerden 10 Milyar’a yakın aylık giriş-çıkış ücreti almış ortada makbuz yok.
 
Shell Yakıt İstasyonu’na 900 Milyar’ın üzerinde borç var.Yine Belediye’nin Özarslanlar Şiketi’ne olan borcu 1 Trilyon’un üzerinde görünüyor.
 
Belediyenin 7 trilyon civarında kilitli parke taşı borcu var:
 
Yusuf Turanlı döneminde İller Bankası’ndan  taş ihalesi ile ilgili kredi ile ilgili  tek kuruş ödeme yapılmamış. Belediyemizin İller Bankası ve Özarslan şirketine  olan borç bugün 6 - 7 Trilyon civarında. Eğer ki Yusuf Turanlı yalan diyorsa çıksın,açıklamada bulunsun.
 
5 yıl boyunca yapılan kilitli parke taşıyla ilgili borç 6 - 7 trilyon civarındadır. Yapılan işler ortada. Eğer ki 6 – 7 Trilyon’luk bir iş yapılmışsa sizin huzurunuzda söz veriyorum. Değil Belediye Başkan’lıktan istifayı,memleketi terk etmeye hazırım.
 
Bakın bizim dönemimizde yapmış olduğumuz kilitli parke taşı giderinin tamamı 1,5 Trilyon’u bulmamış. Bunun içerisinde işçilik,altyapı ve yapılan boru masrafları var. Bugün bırakılan 6- 7 Trilyon para ile Kahta’nın büyük bir kısmının altyapısı yapılabilir.
 
Şirket İşçisinin ücreti eksik verilmiş:
 
Şirket işçilerine aylık olarak kişi başına 800 ile 1000 Lira arasında ödeme yapılmış. Ama burada resmi kayıtlarda görünen rakam 1,075 Milyon olarak görünüyor. Çalışan müteahit işçisi kardeşlerimin aslında alması gereken rakam bu değil.Vasıfsız işçinin ihaledeki rakamı 1,830 Milyon Lira’dır. Kahta Belediyesi’nin şirkete ihale ettiği rakam ise 1,830 Milyondur.
 
Kahta Belediyemizde vasıflı 6 işçi görülüyor. 6 işçinin maliyeti 2,819 Milyon. Bir işçinin hesabına yatan para miktarı 1,048 Milyon olması gerekirken hesaba geçen para 1,010 Milyon.
 
Bir işçinin SSK pirimi,gelir vergisi,damga vergisi,sözleşme gideri,toplam maliyeti 1,582 Lira. Şirkete ödenen para ise kişi başına 1,830 Lira. 1,830’dan 1,582’yi çıkardığımızda 250 Lira fark var. Ortalama 150 Milyon’a yakın ise kesinti var. Bu kesinti ile birlikte bu rakam 400 Lira’yı bulmakta. 177 işçinin aylık gideri 70 küsür Milyar yapıyor. Bu rakam yıllık ise 1 Trilyon’a yakın rakama tekabul ediyor. Bu farkın nereye gittiği hususunu sizlerin ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
 
Şimdi tüm bu hesapları kitapları avukatlarımızla beraber İller Bankası’ndaki alınmış olan paranın nerelere harcandığının tespitini yapmaya çalışıyoruz.
 
 Halkın tek kuruşunu kimseye peşkeş çekmeyeceğiz.
 
Bunları niye söylüyorum? İleriki yıllarda feodal zihniyetin fakir halk üzerinden çirkef siyaset yapmaması için söylüyorum.Ben 52 yaşındayım. Makamlar gelip geçicidir.Makam sevdalısı değilim.İlçemi ve halkımı seven bir insanım.Ve halkın çocuklarının o makamlara gelmesi için mücadele veren biriyim.
 
Buradan sizin huzurunuzda tekrar ilan ediyorum. Hiç kimse bizden tek kuruşluk bir rant beklentisi içerisinde olmasın. Halkımıza hizmet yapmak için gelen parayı kimeye peşkeş çektirmeyeceğiz. Hizmet için halk için kellemi kessinler.Fakir fukara için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız.Hem hizmet hem de yardım bakımından.
 
Bir kez daha söylüyorum: Feodal zihniyetin fakir halkımız üzerinden yapmaması için şeffaf olacağız ve kuracağımız Kent Konseyi’nde şeffaf bir şekilde halkımıza hesap vereceğiz
 
Elhamdulillah inanan insanlarız.İftiranın ne olduğunu çok iyi biliyoruz.Kimseye iftira atmıyoruz.Elimizde bu hususlarla ilgili belgeler var.Bu belgelerin birer fotokopisini sizlere dağıtacağız.Hiçbir zaman çirkef siyaaset yapmadık.Yapmayacağız.Yapanı da lanetliyoruz.
 
Benim ve çalışma arkadaşlarım ile ilgili tek bir kuruş da olsa herhangi bir usulsüzlük duyarsanız lütfen benimle paylaşın. Gereğini yapmadığım takdirde bunu halkımızla paylaşabilirsiniz.
 
Bizleri halk seçiyor.Bu sayede makam ve şeref sahibi oluyoruz.Maaş alıyoruz ve  makam araçlarımız var. Yakıtlarımız da bedava.Eğer ki bizler kalkıp halkımıza ait olan bir hakkı birilerine rant olarak peşkeş çekiyorsak yazıklar olsun bize.
 
Yusuf Turanlı Çıksın Açıklamada bulunsun:
 
Değerli kardeşlerim;2004 yılında Kahta Belediyesi’ni 40 Trilyon borç ile devraldık. 2009 yılında 16 Trilyon borç ile devrettik.
 
Bugün itibariyle tespit etmiş olduğumuz,Belediyemizin İller Bankası,Garanti Bankası ve esnaf borcu ile birlikte toplam borç miktarı 27 Trilyon’dur. SGK,Vergi borcu İşçi tazminat alacakları ve diğer alacak borçlar hariç bu rakam 60 Tirlyon civarındadır.
 
Yusuf Turanlı çıkıp bununla ilgili açıklamada bulunsun. Ben 2009’da Belediye’yi şu kadar borçla devraldım. Bugün bu kadar borçla devrettim desin.
 
Değerli basın mensubu arkadaşlarım. Bizler halkımıza şeffaf belediyecilik sözü verdik. Gelir giderimz şeffaf olacak. Her ay sizlere hesap vereceğiz,dedik.Biz gizli bir kuruluş değiliz.Bu hesaplar gizli saklı hesaplar değildir.Bu hesaplar sizlere hizmet yapmamız için bize gönderilmiş olan paraların hesabıdır. Onun için sizlere hesap vermek zorundayız.
 
Bizler bize oy vermeyen herkesin belediyesi olacağız. Kahta’mızı hak ettiği hizmetlere kavuşması için iktidar gücümüzle halkımızın emrinde olacağız.
 
Halkımızın yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle buluşması için ekibimiz ve milletvekillerimiz ve teşkilatımız ve sizlerle birlikt el ele kol kola vererek,halkımıza en güzel hizmeti yapmaya çalışacağız. Halkımızın bizlerden hizmet beklediğinin bilincindeyiz. Ve bu sorumlulukla hareket edeceğiz. Bizlerin mazeret üretmeye hakkı yok. Geceli gündüzlü çalışarak ilçemizin sorunlarını çözmeye çalışacağız’’şeklinde açaıklamalarda bulundu.
 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22
açık
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak 03:13
Güneş 05:00
Öğle 12:35
İkindi 16:28
Akşam 20:00
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31