http://www.adiyamanhaber.com.tr/
banner179

Bu haber kez okundu.

 GEREKİRSE SENDİKALAR ÜYE AİDATLARININ BİR KISMINDAN FEREGAT EDEREK HEKİM DIŞI PERSONELİN ZORUNLU MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASINI YAPTIRSINLAR

Kamu ve özel sektörde çalışan hekimlerimizin yoğun iş yükünden dolayı istemeyerek sebep oldukları tıbbi hatalardan (malpraktist ) dolayı, Hasta ve Hasta yakınlarının açtıkları hukuki davalarda kurumlar ciddi tazminat yükünün altına girmektedir. İşte Sağlık Bakanlığı  işin ciddiyetinin farkına varıp,2010 yılında  27648 sayılı Resmi Gazete Tebliğiyle ,Serbest ya da kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlara Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası yapmaları zorunluluğunu getirmiş, Sigorta poliçe bedelinin de yarısını, kurum ya kendi döner sermayesinden, yoksa bütçeden ödeme taahhüdünü vermiştir.

Sağlık hizmeti , sağlık hizmeti sunucuları tarafından birebiriyle ilişkili bir şekilde yürütülen ve bir o kadarda karmaşık bir yapıya sahiptir. Ambulans şoförünün, anestezi teknisyeninin, hemşirenin yoğun bakımda çalışan temizlik personelinin ,evrak kayıtta bulunan memurun hepsinin birbiriyle ilişkisi koordineli bir şekilde yürümektedir.

2014 Yılında Resmi Gazetede yayınlanarak çıkarılan 29007 sayılı yönetmelikle, Sağlık personellerinin görev tanımları ayrı ayrı  belirlenmiştir. Bu yönetmelikle görev sınırları çizilen sağlık hizmeti sunucularının Hasta ve yakınlarına yönelik yapmış oldukları hasta hakları ihlallerinden dolayı hukuki sorumluluklarının da sınırları da netleşmiştir.

Sağlık Bakanlığı ; gerek tıbbi hatalardan gerekse hizmet kusurlarından dolayı meydana gelen olumsuzluklarda, hasta ve hasta yakınları tarafından kamuya  açılan davalarda  rücü işlemini personele gerçekleştirirken, Hekimi ayrı değerlendirip sigorta poliçe bedelinin yarısını süspanse edip diğer sağlık çalışanlarını sigorta ettirmeyerek  mağdur etmesi düşündürücüdür.

Son zamanlarda ambulans kazlarının artması, acillerdeki hemşirelerin yanlış tıbbi uygulamaları gibi  nedenlerden dolayı bu personellere yönelik ciddi tazminatların oluştuğu unutulmamalıdır.

Maalesef kamu personelini savunan sendikaların bu konuda hiç bir çalışmaları bulunmamaktadır.

Anadolu Hasta ve Hasta yakını hakları Derneği Anadolu Hayad olarak  hasta ve hasta yakınlarının haklarını savunduğumuz gibi Ağır iş yükü altında ezilerek ,istemeyerek gerçekleştirdikleri tıbbi hatalardan dolayı  sağlık hizmeti sunucularının da her zaman yanında olmamız gerekir.

 Kusura bakmasınlar, sağlık sendikaları bu konuda kafa yormak zorundadırlar , Gerekirse sendika aidatlarının bir kısmından feragat edip sağlık bakanlığına bu teklifle gitmelidirler.Sağlık Bakanlığı da Hekim ve diğer sağlık çalışanları ifadesinden vaz geçip  sağlık çalışanlarını bir bütün görüp,oluşacak riskleri  eşit dağıtarak önlem almalıdır.

Unutmayalım gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklerseniz hepsi yanlış iliklenir.

Saygılarımla.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115

banner178