banner115

banner209

banner194

banner195

Belediye Başkanı Necip Büyükaslan Hizmetlerini Basın Mensupları İle Gezerek Anlattı

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, 2004’ten bu yana yapmış olduğu proje ve hizmetlerini basın mensupları ile birlikte gezerek anlattı.

GÜNDEM 01.09.2013, 17:33 01.09.2013, 17:59
Belediye Başkanı Necip Büyükaslan Hizmetlerini Basın Mensupları İle Gezerek Anlattı
Çok sayıda basın mensubunun da katılımıyla gerçekleştirilen programda Başkan Büyükaslan öncelikle Eskisaray Mahallesi’nde bulunan ve yapımı devam eden kalıcı semt pazarını gezerek incelemelerde bulunarak basın mensuplarını bilgilendirdi. Burada semt pazarı hakkında bilgiler veren Başkan Büyükaslan, “Adıyaman’da Eskisaray Camii bitişiğinde yapımı devam eden Kalıcı Semt Pazarı inşaatı, önemli bir aşamaya geldi. Her gün farklı bir caddede kurulan pazarlar, trafik akışını engelliyor. Şehrimizdeki malum soruna çözüm getirmek durumundayız. Bunun için ilk etapta eski Balıkçılar Pazarı’nın yerine kalıcı bir Semt Pazarı yapmayı düşündük. Bu amaçla söz konusu adreste gerekli faaliyetlere başladık ve yapılan çalışmalar neticesinde kısa sürede önemli bir aşama kaydedildi. Pazarın tamamlanmasıyla birçok esnafımız tezgâhını buraya sabitleyerek satış yapacak. Her gün farklı bir caddeye taşınmaktansa, belli bir adreste sabit kalmaları daha iyi olur. Aynı zamanda vatandaşların da yararına olacağı düşüncesindeyiz. Gayemiz sağlıklı, güvenli, huzurlu bir düzenleme ile hemşerilerimizi ve Pazar esnafımızı mutlu etmek ve de şehrimizin trafik akışını rahatlatmaktır. Halkımız hizmetlerin en güzeline layıktır. İnsan odaklı çalışmalarımız artarak devam edecektir. Hizmet etme heyecanımızı vatandaşlarımızdan aldığımız destekle devam ettireceğiz” dedi.
Başkan Büyükaslan daha sonra basın mensupları ile Keleş Konağına giderek burayla ilgili de bilgiler verdi. Başkan Büyükaslan, “Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, yatırım alan cazibe merkezi haline gelmiş illerdir. Bu illerin hepsinde tarihi yapıtlar vardır. Adıyaman 1954 yılında il olduğu zaman 15 bin nüfusu vardı. Geçmiş dönemde siyasi ve idari yönetim merkezi olmadığı için yatım almamış, parlamamış ve gün yüzüne çıkmamıştır. Az sayıda tarihi eser ve yapıtlar varmış onlar da yıkılıp gitmiştir. İşte Keleş Konağı bu yapıtlardan biriydi. Restorasyon yapılmasaydı bugün Keleş Konağı diye bir yer yoktu. Eserler meydana çıktığı zaman bütün yorgunlumuz gidiyor. Aynı zamanda turistleri gezip eski Adıyaman havasını teneffüs edecek” şeklinde konuştu.
Büyükaslan daha sonra basın mensupları ile birlikte Adıyaman Kalesi, Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında yapımı devam eden yeni TOKİ binaları, Yeni Mezarlık Camii, Hayvan Pazarı, Arıtma Tesisi, Bilgi ve Kültür Evleri, Marangozcular Sitesi, Şehirlerarası Otobüs Terminali yeri, Aqua Park, Yeni İtfaiye Binası, Kapalı Yüzme Havuzu, Kapalı Spor Salonu, belediye spor tesisleri, Sümerbank parkı, Türbelerdeki Çevre düzenlemeleri, Demirci ve Çimentocular Sitesi, Taziye evleri ve yeni yapılan taziye evleri, TOGEM, Konservatuar, Kentsel Dönüşüm alanları, mahallede bulunan parkları gezerek bir yandan incelemelerde bulunarak basın mensuplarına bu projeler ve hizmetler hakkında bilgi verdi.
Başkan Büyükaslan, Adıyaman Kalesi ve Keleş Konağı gelecek nesillere bırakılacak en güzel eserler olduğunu ifade ederek, “Modern şehircilik anlayışıyla yıllardır. Şehrin görüntüsüne ve kimliğine zarar veren bir durumda kalan Adıyaman Kalesi için bundan önce kapsamlı bir proje hazırladık. Projenin birinci etabında kalenin etrafındaki sit alanı içerisinde bulunan toplam 135 evin istimlakını gerçekleştirdik. İstimlakı tamamlanan evlere karşılık ev sahiplerine modern daireler teslim ettik. Kalede başlattığımız çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük. Adıyaman Belediyesi olarak 2004 yılında sosyal belediyecilik anlayışıyla halkımıza hizmet edeceğiz dedik. Sözümüzde durduk, durmaya devam ediyoruz. Bu amaçla kenar mahallelerdeki yoksul ailelerin çocuklarına eğitim vermek adına Bilgi ve Kültür Evleri açtık. Şu anda 6 adet Bilgi ve Kültür Evimiz var. Bilgi ve Kültür Evlerimiz ilköğretim okulu öğrencilerine hitap etmektedir. Aynı zamanda onları lise sınavlarına hazırlamaktadır. Yine onlara İngilizce Bilgisayar kurslarının yanında kabiliyetlerine göre müzik, spor ve edebiyat dersleri verilmektedir” ifadelerinde bulundu.
Büyükaslan arıtma tesisleri ile ilgili yaptığı konuşmada ise, “ Arıtma tesisinde son teknoloji uygulanacaktır. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik alanda yeni bir sistem uygulanacaktır. Yeni sistemde kendi ihtiyacı olan enerjiyi de kendisi üretecektir. Buda son teknoloji olarak nitelendiriliyor. Arıtma tesisinin işletmesi için gerekli en maliyetli olan enerjiyi de arıtma tesisi kendisi üretecektir. Adıyaman’ımıza hayırlı olsun diliyorum. İlimizin batısında bulunan Eğri Çayı’na gelen kimyasal atıklar da atılıyor. Eğri Çayı dâhil olmak üzere diğer kent merkezindeki ve güneyindeki tüm derelere, kanalizasyonlara çelik borular alınacak ve toplam 28 bin metre arıtma tesisine gidecek atık su boruları döşenecektir. Eylül ayında çalışmalara başlanılacak. Bizi sevindiren en önemli unsurlardan birisi de işletmede ihtiyacımız olan enerjiyi de arıtma tesisi kendisi üretecektir” şeklinde konuştu.
Otogarın önemine de dikkat çeken Büyükaslan, “ En önemli projelerimiz arasında yer alan Otogar’ın yapım işi 14 Haziran 2013 tarihinde ihale edildi. İhalenin ilgili maddesi gereğince yüklenici firma, otogarı 210 günde (7Ay) içinde tamamlamak zorunda. Kâhta yoluna cepheli, Marangozlar Sitesi civarında geniş bir alan üzerine yapılacak olan otogarımız, bölgenin en modern otogarı olacak” dedi.
Başkan Büyükaslan taziye evleri ile ilgili de geleneklerin, toplumun en önemli unsurlarından biri olduğuna işaret ederek, “Toplumun bireyleri arasında dayanışmayı, birlik ve beraberliği ön plana çıkaran manevi değerlerimiz ve geleneklerimizdir. Acıyı paylaşarak azaltmayı sağlayan güzel geleneklerimizden biri de taziye geleneğidir. Bu alandaki eksikliği gidermek amacıyla daha önce hayata geçirdiğimiz taziye evleri projesini aralıksız sürdürüyoruz. Bu amaçla ihtiyaç duyulan ve vatandaşlarımız tarafından talep edilen her yere taziye evleri yapıyoruz” diye konuştu.
Altınşehir Mahallesinde yaşanan gelişmeler ve nüfus artışını da göz önünde bulundurduklarını belirten Başkan Büyükaslan; “Adıyaman Üniversitemizin kurulmasıyla birlikte Belediye olarak üstümüze ne görev düştüyse yerine getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Bu bölgede oluşan konutlaşma karşısında yine belediye olarak altyapı, yol ve su gibi ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap vermek adına ekiplerimiz gece gündüz çalışmalar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Altınşehir mahallesinde asfaltlanmayan cadde, sokak nerdeyse kalmadı. Yine bu bölgede Buğdaycılar sitesini, Demir ve Çimentocular sitesini kurulmasına vesile olarak şehrin yükünü buralara taşıdık. Buraya yerleşen esnafımız da rahat bir ortama kavuşmuş oldu. Arsaları değer kazandı. Yoğunlaşan nüfusun ihtiyacını karşılamak adına içme suyu şebekesini yeniledik. Altınşehir mahallesinde bayanlarımızın keyifle spor yapabilecekleri AKSEM spor merkezini en yakın zamanda hizmete açıyoruz. Eğriçay projemiz kapsamında yapay göletler yapılacak. Tabi biz sadece ilimizin batısına yapılanlarla kalmıyoruz ilimizin doğusuna, güneyine, kuzeyine yaptıklarımızla şehrimizin her bölgesine eşit hizmeti götürüp, ilimizin her yönüyle gelişmesi ve kalkınması için çalışıyoruz” dedi.
Yol yapımı ve asfalt çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Büyükaslan; “Göreve geldiğimiz 28 Şubat 2004 yılından buyana şehrimizi baştanbaşa asfaltlıyoruz. Asfaltlama faaliyetlerimizi kenar mahallelerden merkeze doğru anlayışı içerisinde gerçekleştirdik. Dar olan yolları genişlettik, tek şerit halinde olan yolları genişleterek çift şerit haline getirdik.
Malatya Caddesiyle başlayan yeni cadde ve sokaklar ilimize hem güzel bir görünüm kazandırıyor, hemde şehir trafik açısından nefes almaya başlıyor. Malatya Caddesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi, Yeni DSİ Caddesi, Üçüncü çevre yolu, Eski zey yolu, Ikinci çevre yolunu hizmete açmanın sevincini yaşadık. Burada hizmetin yanı sıra yol, cadde ve sokak açımlarımızda yaptığımız istimlak çalışmalarında hiç bir vatandaşımızla büyük sorun yaşamadık bizlerde en kısa sürede çalışmalarımızı yapıp halkımızın hizmetine sunduk.
Yolların asfaltlanması sırasında su, kanalizasyon ve yağmur suyu kolektörlerini gözden geçiriyoruz. Ayrıca kaldırımı olmayan yollarımızın kaldırımını yapıyoruz. Yeni yolar açıyoruz. Hedefimiz; asfaltsız, kaldırımsız, alt yapısı eksik cadde ve sokak bırakmamaktır. Ayrıca Asfaltlama çalışmalarımızın yanı sıra Sağlık Ocağı Caddesi, Gölebatmaz Caddesi, Hocaömer Caddesi, Filistin Caddesi, Rahmi Gürpınar Caddesi, Buhara Caddesi, Erdem Caddesi, İstiklal Caddesi, Oturakçı Pazarı, Gazhandede Köylü Garajı, Abuzer Gaffari Türbesi, Mahmut Ensari Türbesi, Abdurrahman Erzincani (Zey Ziyareti) Türbesi’ne kilitli parke döşemelerini yaparak daha modern bir görünüme kazındırdık.şeklinde konuştu.
            Fen İşleri, Su İşleri Müdürlüğü ve Makine İkmal Müdürlüğünün bir arada bulunduğu alanı gezen Başkan Büyükaslan, burada yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek oluşturulan yeni binalar hakkında açıklamalarda bulundu.
            Karapınar Mahallesinde oluşturulan Spor Kompleksi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Necip Büyükaslan, 500 Kişilik Kapalı Spor Salonu, Olimpik Yüzme Havuzunun son durumu hakkında bilgiler vererek, buralarında bitmesi halinde spor kompleksinin Adıyaman halkına hizmet vereceğini söyledi.
Sporun içinden gelen ve sporcu seven bir başkan olarak Adıyaman halkına hizmet etmek ve yeni sporcuları Türk sporuna kazandırmak amacıyla çalıştıklarını ifade eden Büyükaslan, Milli, Avrupa Şampiyonası ve farklı şampiyonalarda başarı gösteren sporcuları ödüllendirdiklerini belirtti.
Yaklaşık 8 saat basın mensuplarıyla birlikte olan Başkan Büyükaslan, yapılan hizmetleri gördükçe bütün yorgunluklarının gittiğini belirterek, Adıyaman halkı her şeyin en güzeline layık, bazı önemli projelerimiz bizim dışımızda gelişen sebeplerden dolayı gecikti, bu gecikmelerden dolayı halkımızın hoşgörüsüne sığınıyorum. Adıyaman halkı için ne yapsak azdır, yaptıklarımızla yetinmiyoruz, kısmet olur Allah nasip eylerse üçüncü dönemde var gücümüzle hizmetlerimize devam edeceğiz, Adıyaman halkına layık olmaya çalışacağız. Bu vesileyle bugününü bizlere ayıran değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:21
Güneş 05:03
Öğle 12:29
İkindi 16:20
Akşam 19:44
Yatsı 21:19
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31