banner186

Bu haber kez okundu.

ATSO Başkanı Uslu, Basın Odasına Konuk Oldu
Mercan TV ekranlarında; Yazar Abuzer Demir’in moderatörlüğünde Gazeteci-Yazar Necati Atar ve Doğan Durgun’un yorumları ile hazırlanan ‘basın Odası’nın bu haftaki konuğu Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu oldu. Geçtiğimiz hafta gündemi meşgul eden ‘Sivil Dayanışma Platformunun’ toplantısıyla ilgili ortaya atılan iddialara cevap veren ATSO Başkanı Uslu, “Sivil Dayanışma Platformu geç kalınmışta olsa kentimiz için son derece iyimser baktığım bir olaydır. Kente faydalı olacak bir oluşumdur. Ama şunun da altını çizmek istiyorum. Belki zamanlama açısından farklı yerlere çekilmiş olabilir. 2015’te de yapılsaydı genel seçimler için yapıldı diyeceklerdi. Asla böyle bir niyetimiz yok. Biz bunu devam ettireceğiz. Hep birlikte basınıyla sanayicisiyle bu kenti kalkındıracağız. Doğrusunu bulup çözüm mercilerine götürüp bir şeyler yaparsak ne mutlu bize” dedi.
USLU: “İLKLER HER ZAMAN SIKINTILI OLUR”
Yeni oluşum hakkında izleyicileri bilgilendiren ATSO Başkanı Uslu, her ilkin sıkıntılı olacağını kaydetti. Uslu; “Toplantımız kamuoyunda çok sıkıntılı diye lanse edildi. Her ilkin bir sıkıntısı olur. Toplantımızdan kısa bir görüntüyü izledik. Burada biz burada kimi ön plana çıkarmaya çalışmışız? Bu olaya biraz ‘El insaf’ demek lazım. Yine söylüyorum bu bir ilktir. Adıyaman’da bugüne kadar belki geç kalınmış bir oluşumu biz yaratmaya çalıştık. Ve bu oluşum şöyle lanse edildi. Sanki bir sefere mahsus özellikle AK Partinin Belediye Başkanını seçecekmişiz gibi bir oluşum meydana gelmiş. Hayır, böyle bir şey yok. Seçimlerden sonrada bu oluşum Adıyaman’ın sorunlarını sürekli gündeme getirecek basınımızla tartışacak somutlaştırıp nihai merci Ankara’ya bir komite vasıtasıyla götürüp Adıyaman’ımızı biraz daha gelişme yönünden bir yerlere taşıyacağız. Bu oluşumun temelindeki gaye bu. Ama yapılan yazılı veya görsel haberlerde sadece cımbızla bazı şeyler alınmış sanki biz orada basını içeri bırakmamışız gibi bir portre ortaya kondu. Çok tesadüf oldu bunu da vurgulamak istiyorum. Vatandaşa mikrofon uzatılıp ‘Siz kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorsunuz’ bunu vatandaşa sormak çok mubah. Birileri bunu yorumlarken çok normal ama ne hikmetse dişiyle tırnağıyla bir yerlere gelen, üç tane insana ekmek yediren bizlerde bu memlekette yaşıyoruz. Yani biz burada kanaatimizi ortaya koymaya çalışınca neden suç oluyor? Buna anlam vermiş değilim. O toplantıda alevisi, sünnisi vardı, STK Başkanı vardı, esnaf vardı yani 55 kişiden oluşan oradaki insanlar sadece bu konuyla ilgili görüşlerini ortaya koymaya çalıştılar” dedi.
Programın moderatörü Yazar Abuzer Demir’in “Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasında bir ‘Sivil insiyatif’ kuruldu, ilk toplantısını yaptı. Şimdi bu kurulu kim kurdu, seçilecek üyelere kim karar verdi, bunlar bütün ilin veya bütün toplum katmanlarını temsil ediyorlar mı? Buna nasıl karar verildi?” sorusunu yanıtlayan Uslu, “Bu kurulu belirlemede bizim yöntemimiz şu oldu. İşadamları Mahmut Dicle, Mustafa Yücel, Hasan Çelik, Yeminli Mali Müşavir Mehmet Çalışkan ve şahsım Mustafa Uslu bir araya geldik. Biz bu 5 arkadaş bir gece oturup bu oluşumu nasıl yapacağız, bu sayıyı nasıl arttırabiliriz şeklinde kendi aramızda tartıştık. Oluşum şekli şu oldu. Biz 25 kişiyi tamamladık. Onlarla 2-3 gün sonra Bozdoğan Otelde 25 kişi bir toplantı yaptık. Sakatlar Derneğinden tutun alevisi sünnisini iş adamını, esnafını, tacirini, tüccarını ayırt etmeden hepsini bir araya getirip biz bu 25 kişiyi oluşturduk. Ondan sonra 25 kişiyle de bunu 56 kişiye çıkardık” diye konuştu.
Programın yorumcularından Yazar Doğan Durgun’un “Bu ekip Adıyaman’da ekonomik sorunlarla ilgili, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, özgürlüklerle, alevi sorunlarının çözümüyle ilgili bu tür çalışmalar yapacak mı?” şeklindeki sorusunu da cevaplayan Uslu, “Bizim AK Partinin adayını belirleme gibi niyetimiz yok olamazda. Diğer partilerde bizim için çok önemlidir ama sizde takdir edersiniz ki şu anda CHP’nin aday adayı diye bir şey yoktur ki. Bir kişi vardı o da adaydı. Bizim bu oluşumdan önce Zeynal Bakır adaydı ve çalışıyordu. Çözüm sürecine ilişkin yorumunuza gelecek olursak ben CHP’nin Genel Başkanıyla görüştüm. Şu anda Türkiye’de çözüm sürecinin geldiği noktada şahsımın çok payı var. Bunu ben ilk defa İstanbul’da TOBB Yönetim Kurulu üyesi Fahrettin Akyıl’a dedim ki sivil insiyatif niye bu işe girmiyor. Bu fikri ortaya atan arkadaşınızım. Hem CHP Genel Başkanıyla hem Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanıyla saatler süren toplantı yaptık. Bu oluşum sadece Belediye Başkan aday adayları için toplanmayacak. Biz adaylar belirlendikten sonra da toplanacağız. Bu Adıyaman’da bir ilk oldu. Bu tür oluşumlar Türkiye’nin 81 ilinde vardır”  dedi.
“TEMAYÜLE ETKİ ETMESİN DİYE ZARFLARI AÇMADIK”
Oylamanın netlik kazanmadığını kaydeden Uslu, “Oy kullanan 45 kişinin zarfı daha açılmadı. Biz oylamamızı AK partinin temayül yoklamasından önce yaptık. Toplantımızın hemen akabinde Adıyaman’da bazı fırtınalar koptu. Bizim oylamamızın sonucu oraya etki etmesin diye biz zarfları muhafaza ettik. Şu anda bile biz birilerini ön plana çıkarıyormuşuz gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. Biz oy kullanan 45 kişiyle bir araya gelip nihai kararımızı verip onu ilgili yerlere kavuşturacağız. Biz şu anda bu oluşumu daha resmileştirmedik” dedi.
“TİCARET VE SANAYİ ODASI SİYASET ÜSTÜ BİR KURUMDUR”
Herkese eşit mesafede olduklarının altını çizen Uslu, “Bizim için CHP’nin adayı da BDP’nin adayı da bu kentin belediye başkanlığına talip oluyorsa ve seçilmişse biz herkese aynı mesafedeyiz. Ticaret ve Sanayi Odası siyaset üstü bir kurumdur. Bu böyle bilinsin. Benim iki tane yardımcım var. Biri MHP’li biri BDP’lidir. Onun dışında 45 tane meclis üyem var içinde alevisi, sünnisi, MHP’lisi, BDP’lisi hepsi var. Biz onun için Adıyaman’ın fotoğrafı burada diyoruz” şeklinde konuştu.
Bir diğer yorumcu Necati Atar ise, Sivil Dayanışma Platformu’nu önemsediğini vurgulayarak “Ben bu hareketi önemsiyorum. Bu hareket isterse Adıyaman’da çok şeyi değiştirir. Şimdi siz sadece oda başkanı değilsiniz arkanızda binlerce üyenin gücü var. Onları harekete geçirme gücünüz var, toplumları harekete geçirme gücünüz var. Sizin bir kuruma bir sorunu iletmeyle benim iletmem arasında dağlar kadar fark var. Ben bu oluşumda işadamının, esnafın, STK başkanlarının olmasına karşı değilim. Herkes işin içinde olabilir ama yeter ki vatandaşa yansısın” dedi.
“SİVİL İNSİYATİFLER KİMSENİN GÜDÜMÜNDE OLMAMALI”
Uslu; “Bu oluşumun tek nedeni de budur. Bugüne kadar bu memleketin en büyük eksikliği sorunların üzerine gidemeyişimiz ve yetkililer üzerinde etkili olamayışımızdır. Bana göre bu oluşum çok geç kalınmış bir şey. Sivil insiyatif kimsenin güdümünde olmamalı. Sayın Valimizle beraber protokolün olduğu bir yere gittiğimiz zaman ‘Acaba şunu söylersem ne olur’ gibi korku kuşkuyla karşılanmamalı. Sermaye sahibi dediğimiz kim var Adıyaman’da. Hepimizi toplasan birtane Gaziantep sanayicisi yapmıyoruz. Ama buradaki sanayicileri hepimiz biliyoruz. Dişimizle tırnağımızla buralara geldik. Biz burada egomuzu tatmin etmek için bu işlere girmiyoruz. Kentimiz için yapılması gereken neyse kellemizi ortaya koyarız.” Dedi.
Yorumcu Necati Atar’ın “İstihdam yaratılması, işsizliğin azaltılması konusunda çalışmalarımız var diyorsunuz. OSB’de yıllardır yer bekleyen müteşebbisler var. OSB ile ilgili hazır böyle bir oluşum bir araya gelmişken OSB için bir çalışmanız var mı?” sorusuna yönelik konuşan Uslu, “Ben afaki konuşmayı sevmiyorum. OSB’de yer konusuyla ilgili sıkıntı yıllardır var. Ben daha başkan olmadan önce de vardı. Ama maalesef bir türlü biz bunu çözemedik. Bunun çözülmemesinin nedeni de geçmişteki siyasetçilerimizin Adıyaman’da ikinci OSB’yi kurmayla ilgili maalesef sıkıntı oldu. Bunun sebebi de şudur.  Yani bir kentte ilçelerde dahil var olan OSB’nin yüzde 75 doluluk oranını sağlamadıkça siz ikinci OSB’yi kuramıyorsunuz. Böyle bir yasal engel var. Dolayısıyla Besni’de OSB kurulmuş birileri demiş Kahta’da da kurarız. Türkiye’de hiç olmayan bir şey Adıyaman’da var. Onlarda iyi niyetle yapmışlardır ama ileride böyle bir yasal engelle karşılaşacaklarını tahmin etmemişlerdir. Böyle bir sorun olunca ikinci OSB’yi kurmamız Adıyaman’da mümkün değil. Biz Ramazan Sodan valimiz zamanında Milletvekillerimizle beraber bakanlığa gittik dedik ki ‘Gelin şu memleketin önünü açın’. Bize böyle bir yasal engelin olduğunu söylediler ve genişlemenin yapılabileceğini ifade ettiler” diye konuştu.
Sivil Dayanışma Platformuna önümüzdeki günlerde yasal bir kimlikte kazandıracaklarını dile getiren Uslu, sözlerine şöyle son verdi; “Niyetimizde o var. Bunu yasal statüye kavuşturmak için çalışıyoruz. Hatta biz bunu konuştuk. Atanmışların içinde olmayacağı seçilmiş ve halktan oluşan bir komite kuracağız. Bugün Türkiye’de sivil insiyatifler sözü dinlenen kurumlardır. Çünkü sivil kentin kendisidir ama Mustafa Uslu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı seçilmiş Adıyaman’ın tümüne hizmet etmek zorunda. Bu kentin artık üniversitesi var, acemi birliği olacak bütün bunları birileri gelip uzaydan yönetmeyecek. Üç tane gariban bir araya geldi adı baron oldu.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115

banner185