banner186

Bu haber kez okundu.

Adıyaman’ımıza Hayırlı Olsun…
Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adıyaman Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ve Maliyeti 18 milyon 536 bin Avro olan Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisi ve Atık su Kolektör Hattı’nın projesinin temeli atıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Adıyaman Belediyesi Halkoyunları ekibi folklor gösterisi sundu.
Sitilce Mevkiinde gerçekleştirilen temel atma törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Raif Yetim, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Fırat, CHP Adıyaman İl Başkanı Avukat Bilal Doğan, Metropolit Melki Ürek, Alevi Kanaat Önderi Veli Büyükşahin, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Mahalle Muhtarları, Avrupa Komisyonu Bölgesel ve Kentsel Politikalar Genel Müdürlüğü IPA Bölümü Başkanı Argyrios Pısıotis, İhaleyi yürüten yüklenici firma yetkilileri, Belediye çalışanları, Basın Mensupları ve vatandaşlar katıldı.
 
Belediye Başkanı Necip Büyükaslan;
“Atatürk Barajı büyük bir çevre faciasından kurtulmuş olacaktır”
Adıyaman sevdalısı olarak hayatımın en büyük mutluluğunu yaşıyorum”
 
Törenin açılış konuşmasını yapan Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Cumhuriyet tarihinin göz bebeği olan ve en büyük tesislerinden olan Atatürk Barajı’nın Adıyaman’ın atık suları nedeniyle kirletildiğini belirtti.
Başkan Büyükaslan konuşmasında; “Cumhuriyet döneminin gözbebeği konumunda olan Atatürk Barajı’na kentimizin atık suları hiçbir arıtmaya tabi olmadan intikal etmekte ve gittikçe büyük bir çevre kirliğine neden olmaktaydı. 2004 yılında seçildiğimizde arıtma tesisi yoktu. Belediyecilik ve çevre açısından Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi arıtma tesisiydi. On günden beri bu tesisi yapmanın gayretindeyiz. Arıtma tesisi yapıldığında başta Atatürk Barajı büyük bir çevre faciasından kurtulmuş olacaktır. Yine çevresiyle birlikte komşu ilimiz Şanlıurfa’nın ihtiyacı olan içme suyu da Atatürk Barajı’ndan karşılanmaktadır. İleride daha çok kirlenecek olması önlenmiş olacaktır. İnşallah arıtma tesisimizin yapılmasıyla bu bölgeler mesire alanlarıyla, su sporlarıyla yeniden değer bulacak, yeniden kendine gelecektir. Bu konuda 10 yıl süren bir süreç içerisinde bizlere gerekli katkıları veren hiçbir fedakârlıkta kaçınmayan ilgili Bakanlıklara buradan teşekkür ediyorum. Bu önemli tesisin proje ihalesini alan Cowi firmasına da şükranlarımı sunuyorum. Kentimizin güneyindeki tüm derelerin suları çelik borularla buraya kadar intikal edecek. İntikal edecek olan isale hattının uzunluğu 30 kilometre ve 240 parselden geçecektir. Bunun için 600 civarında mülk sahibiyle tek tek konuşup geçiş işlemlerini tamamladık. Tabi bütün bunlar zor oluyor. Zorluklara rağmen bu konuşmalar ve bu çalışmalar süresince bize yardımcı olan büyük bir anlayış gösteren mülk sahiplerine ve Adıyamanlı hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Belediye başkanı olarak, bir Adıyaman sevdalısı olarak hayatımın en büyük mutluluğunu yaşadığını ifade eden Başkan Büyükaslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rabbime ne kadar şükür etsem azdır. Allah’a hamdolsun bu devasa projeye imza atmak bize nasip oldu. Bu projenin Avrupa Birliği (AB) katkısı 15 milyon 750 bin 400 Avro,’dur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın katkısı 1 milyon 670 bin Avro’dur.   Belediyemize düşen sadece yüzde 5’lik bir paydır o da 1 milyon 110 bin Avro’dur. Böylece bu devasa tesisimizin bize maliyeti cüzi bir miktar olup, katkı veren tüm kurum ve kuruluşlara buradan şükranlarımı sunuyorum. İhalenin sözleşme tarihi 26.4.2013 olup, yer teslimi 7 Haziran 20013. Proje bitim tarihi 6 Haziran 2015 tarihidir. Yani 730 gün süre tanınmış olup, toplam proje bedeli 18 milyon 536 bin Avro’dur. Bu süreç içerisinde bu devasa projede büyük emeği geçen ve bütün desteklerini veren dönemin Çevre ve Orman Bakanı değerli hemşehrimiz Veysel Eroğlu Bey’e, şu anda yine bize desteklerini esirgemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar Bey’e ve yine bu proje için destek veren milletvekillerimize, bu dönem içinde tüm valililerimize, Müsteşarımız Sayın Ercan Traş Bey’e, dönemin ilgili Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu Bey’e, Bakan Baş Danışmanı Raif Yetim Bey’e ve her gittiğimizde güler yüzüyle ve bütün fedakarlığıyla bize kolaylık sağlayan AB Daire Başkanımız İsmail Recai Bayer Bey’e, AB Türkiye Temsilcisi Gül Hanım’a, AB Delegasyonu’na ve Adıyaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mensuplarına, bu projeyle ilgili olarak her projede olduğu gibi bana destek veren Belediye Meclis Üyelerime, ta başından bugüne kadar emeği geçen hem sahada hem Ankara’da büyük gayret sarf eden başta bu işle ilgili olan Başkan Yardımcımıza, Fen İşleri Müdürlüğümüze ve ihale sürecinde olsun bu süreçlerde büyük fedakarlık gösteren teknik ve mühendis elemanlarımıza, buraya kadar gelen ve bizlerle birlikte bu mutluluğu paylaşan çok değerli kanaat önderlerimize, dedelerimize ve Adıyaman Metropoliti’ne ve bütün hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Yine bu arada proje ihalesini alan ve hazırlayan Danimarka firması olan Cowi’ye, ihale sürecinde müşavir ihalesini alan müşavir firması Fikber’e, yapım firması alam Pasawant ve Türk-Seç firmalarına buradan şükranlarımı sunuyorum. Durmak yok hizmete devam, durmak yok yola devam diyorum.”   
 
 
Bakan Danışmanı Raif Yetim;
“Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmış olacağız”
 
Adıyaman’da önemli bir projenin temelini atmanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Raif Yetim; “Adıyaman Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektör hattı ülkemizin Avrupa birliğine uyum sürecinde çevre alanındaki yükümlülüklerini zamanında tamamlamasına katkı sağlayacak bir projedir. Adıyaman’a ve ülkemize hayırlı olsun. Bu proje kapsamında Atatürk Barajımıza ulaşan kirlilik azalacak ve Adıyaman gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmış olacağız.
Arıtma tesisi, 26 kilometre kolektör hattı ve bir adet sifon inşa edilecektir. Arıtma tesisinin günlük kapasitesi 33 bin metreküp olup, aktif çamur yöntemiyle arıtma yapılacaktır.
Adıyaman Atık su Arıtma Tesisinde yılda 173 bin metreküp çamur üretilecek. Çamurun orman alanları ve tarımda kullanılması ön görülmektedir. Tesis atık fermantasyonu sonucunda oluşan gazdan yılda 2,7 milyon Kw elektrik üretilecek olup bu tesisin ihtiyaç duyduğu elektriğin yüzde 96’sını karşılayacaktır.
Bu gibi yatırımların tamamlanmasından sonra sürdürülebilir işletmecilik anlayışı ile işletilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Adıyaman Belediyemiz en uygun şekilde işletilmesi için üzerine düşen görevi yerine getireceğinden ve bu konuda çok hassas davranacaklarından eminiz. Adıyaman Projemiz kapsamında görev alacak olan yüklenici firmamız Passavant-Seç Yapı İş Ortaklığı ve müşavir firmamız Fıchtner-Su Yapı İş Ortaklığını da tebrik ediyor, kendilerine çalışmalarında başarılar diliyor, bu değerli yatırımın planlanan şekilde tamamlanarak işletmeye alınmasını temenni ediyorum” dedi.
 
 
Argyrios Pısıotis;
“Bu Proje Türkiye’nin AB’ye Katılmasına Kesinlikle Katkıda Bulunacaktır”
 
Avrupa Birliği adına önemli bir gün olduğunu kendisinin projenin temelini atacak olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Avrupa Komisyonu Bölgesel ve Kentsel Politikalar Genel Müdürlüğü IPA Bölümü Başkanı Argyrios Pısıotis ise; “Avrupa Birliğinin projeye 15.7 Milyon Avro tutarında hibe katkısı sağlayacağını bildirmekten gurur duyuyorum. Bu proje Türkiye’nin AB’ye katılmasına kesinlikle katkıda bulunacaktır. Projenin 200 binden fazla Adıyamanlı için atıksu hizmetlerini geliştirecek olması ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük barajı olan Atatürk barajını koruyarak Fırat Nehri boyunca Türkiye’de sınır ötesindeki milyonlarca insanın sağlığını koruyacak olması bizim için büyük önemi sahiptir. Yaşamın ve sağlığın temeli olması ve aynı zamanda tarım, imalat sanayi ve enerji üretimi gelişmesine olan katkısı nedeniyle su en önemli kaynaklardan birisidir. Suyun sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi yoksulluğun giderilmesi bakımından da yaşamsal öneme sahiptir. Su aynı zamanda bölgesel ilişkiler, barış ve güvenlik açısından da önemlidir. Bütün bunlar bizim refahımız ve güvenliğimiz için elzemdir. Bu nedenle Avrupa Birliği’ne katılım aday ülkelerin vatandaşlarına daha temiz ve sağlıklı bir çevre garanti edecektir. Diğer bir deyişle daha iyi bir yaşam kalitesi ve sürdürülebilir bir gelişme sağlayacaktır. Bu nedenle çevre katılım sürecinde vazgeçilmez bir öncelik ve çevrenin korunması haklı ve gerekli bir harcamadır. Bu proje Türk Halkının yararın olan birçok yeni proje ile Türkiye’deki reform modernizasyon sürecini desteklemeye devam etmekteyiz. Bu vesileyle Türkiye çevre programını yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve son beş yıl içerisinde bu projeyi gerçekleştirmek için çok çaba harcayan sıyın belediye başkanımızı ve personelini kutluyorum. Şeklinde konuştu.
 
Vali Mahmut Demirtaş;
“Gelecek ve Çevre Hepimizindir”
 
Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde Atatürk Barajının yanı sıra suyun aktığı bütün bölgelerin temizleneceğini belirten Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Belediye Başkanlığımızın işbirliği çerçevesinde, çevre kirliliğini azaltmak ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak adına, ilimiz için hayati önem taşıyan Atıksu Arıtma Tesisinin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyamızın hızla kirlendiği bu zamanda çevre sorunları hat safhaya gelmiştir. Çevrenin tehdit altında kaldığı günümüz dünyasında su temini ve atık suların çevreye zarar vermeden bertarafı çok önemli bir yer tutmaktadır. Bugün temelini atacağımız bu tesis Adıyaman için hayati önem taşımaktadır. Bu tesis ile Adıyaman’ın suyu arıtıldıktan sonra Atatürk Baraj gölüne boşaltılacaktır. Zira Proje kapsamında Atık su arıtma tesisi kurulacak ve Atatürk Barajı Gölünün kirlenmesi önlenmiş olacaktır. Adıyaman bu tesis sayesinde çevre kirliliği ile mücadele eden şehirlerden biri olacaktır. Doğayı, çevreyi korumak ve onu gelecek kuşaklara yaşanır bir şekilde bırakmak, hepimizin görevi olmalıdır. Çünkü gelecek ve çevre hepimizidir. O yüzden bugün burada geleceğimizi korumak adına gelecek nesiller ve çevre için temelini atacağımız bu tesis büyük önem taşımaktadır. Gelecek nesillerine ebedi miraslar bırakanlar asla unutulmazlar. Temelini atacağımız bu tesisin ilimize hayırlı olmasını diliyor, insanlarımızın daha sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamasına vesile olacak bu tesisin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, Avrupa Birliğine Belediye Başkanlığımıza, bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından konfetiler eşliğinde ilk butona basılarak Atıksu Arıtma Tesisinin temeli atıldı.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115

banner185