banner115

banner193

banner194

banner195

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağtekin;

“Başbakan Yardımcısı Babacan 5084 ile ilgili müjdeyi verdi” “Sayın vali beyin bu enerjik yapısı bize çok umut veriyor” MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağtekin, Mercan Tv ana haber bültenine konuk olarak önemli açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 06.01.2013, 14:40 06.01.2013, 14:41
MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağtekin;
Mercan Tv’de Yılmaz Çoban’ın sunduğu Ana Habere konu kolana Dağtekin, Ankara’da gerçekleştirilen MÜSİAD il başkanları toplantısı sonrasında yine Müsiad başkanları olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte yapmış oldukları toplantı hakkında bilgiler verdi.
Dağtekin, her iki toplantının da çok verimli geçtiğini, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a kendilerinin Adıyaman ile ilgili sorunları ve özellikle 5084 sayılı teşvik yasası ilgili sorunları ve çözüm önerileri ilettiklerini belirtti.
Toplantı’da özellikle Başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın gerek Adıyaman ile ilgili gerekse de sanayici, işadamları ile ilgili müjdeler verdiğini belirten Müsiad Başkan Dağtekin şunları söyledi: “Bizim Adıyaman’la ilgili çok şeyler yapmamız lazım. Adıyaman’ın hepimiz üzerinde çok büyük hakları var. Çünkü bir yere gittiğiniz zaman Adıyamanlıyım dediğiniz zaman size sempati ile bakıyorlar. Mesela MÜSİAD’ın eski Ankara başkanı yanındaki yeni başkanımıza beni MÜSİAD Adıyaman başkanımız diye tanıttı. Genel başkanımızın da bunun üzerine, “Bazı iller böyle ismi söylenince sempati ile karşılanıyor. Bende Adıyaman denildiği zaman benim içimde böyle bir duygu var. Adıyaman’ı fazla seviyorum niye bilmiyorum” dedi. Adıyaman olarak bu konuda önceden bir torpilimiz var. Adıyaman’la ilgili de elbette ki çok şeyler yapmamız lazım. Öncelikle biliyorsunuz ki Adıyaman’da bir toplantı oldu. Oradaki toplantıda tabi bende çıktım bir konuşma yaptım. Özellikle 5084 yasasıyla ilgili görüşlerimizi MÜSİAD’ın görüşlerini orada izah ettim. Adıyamanlı sanayici arkadaşlarımızın sorunlarını problemlerini dile getirdim. Bunları dile getirirken tabi biz bir takım eksikliklerimizin olduğunun farkına vardık. Aslında onun öncesinde de sayın Grup Başkanvekillimiz Ahmet Aydın bey, sayın milletvekillimiz Murtaza Yetiş bey yine siyasilerimiz, il başkanımız, ilçe başkanımız, belediye başkanımızın katıldığı, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinin ziyareti esnasında ben bir takım sorunları dile getirdiğimde özelliklede bir sanayici arkadaşımızın ağızla dedim; “Buyrun sayın Sait Göksu beyi dileyin, sorunlarımız neler bir dinleyin” dediğimde arkadaşlarımız dediler ki ya bu boyuttu biz yeni duyuyoruz, o kadarını bilmiyoruz.
170 LİRA OLARAK ŞUAN DA ORGANİZE SANAYİNDE ÖDENEN İŞÇİ SİGORTASI PARASI 412 LİRAYA KADAR YÜKSELECEK
Temel sorunumuz şuydu; mesela birinci olarak, 5084 sayılı yasa bizde ciddi bir sorun oluşturacak dedik. 170 lira şuan da organize sanayinde ödenen işçi sigortası parası 412 lira kadar yükselecek. Böyle bir sorunumuz var ve bu sorun ciddi bir sorun ve sanayici arkadaşlarımız diyorlar ki yeni yeni sigortalı işçi çalıştırma sistemli hale geldi. O halde bu oturmasıyla ilgili sizinde bize destek olmanız lazım. Sivil toplum örgütleri olarak destek olmanız lazım diye söylediler. İkinci olarak; 5. bölgedeyiz. 5. bölgede yatırım yapan bir sanayici 6. bölgenin imkânlarından faydalanıyor diyebiliyoruz ama yine orada açıkladım.
URFA’DA YENİ YATIRAMA 28 LİRA, BİZ DE YENİ YATIRAMA 278 LİRA İŞÇİYE PARA ÖDENİYOR
Dedim ki hayır, Urfa 6. bölgedir. Orada yeni yatırıma işçi için 28 lira para ödenir ama bizim yeni yatırımımıza 28 lira değil 278 lira işçi için yine ödenir. Bu kadar birbirinden farklı ve bizim sanayicilerimizin temel sorunu olan bir durumu izah ettim ve yine siyasilerimizin de bildiği şuan ki genişletilmiş olan organize sanayi bölgesinde yeni bir parsel metrekare olarak verildiğinde 30 liraya kadar sanayicimizin para vererek alması gerekliliği var.
Diyelim ki 10 bin metrekare bir arsa size lazımsa 300 bin lira önce vereceksiniz arsanızı orada alacaksınız, yatırımınızı ondan sonra yapacaksınız ama 6. bölgede hiç para verilmeden alınan arsa size tahsis ediliyorsa bu konuda da ciddi bir sorunumuz var demektir. Şimdi bu sorunların hepsi üst üste gelince bizde bunları izah ettik ve bununla ilgili tabi son olarak Ankara’ya gittim. 2 Ocak’ta başkanlar kurulu toplantımız vardı. 3 Ocak’ta da sayın başbakan yardımcımız Ali Babacan beyin de katıldığı 4 saat süren bir toplantımız vardı.
Bu toplantı ile ilgili Ankara’ya gittiğimde önce sayın Adıyaman milletvekillerimizi ziyaret ettim. Sayın AK Parti Grup Başkanvekilimiz ve Adıyaman Milletvekilimiz Ahmet Aydın beyi ziyaret ettiğimde masasında bizim Adıyaman’da tespit ettiğimiz sorunlarımızı tek tek yazılmış olarak bir dosya halinde masasında duruyordu ve her yer aranıyor. Biraz geçtikten sonra sayın valimiz geldi ve o da sorunları takibi ile ilgili bir gayret ve çaba içerisinde. Buna memnun oldum, mutlu oldum. Özellikle yine eski vekilimiz Hüsrev Kutlu Bey, Ak Parti Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan bey yine Ak Parti Adıyaman Milletvekilimiz Murtaza Yetiş bey, ardından Ak Parti Adıyaman Milletvekilimiz Mehmet Metiner beyi ziyaret ettim. Bu amaçla Adıyaman’dan geldiğimizi inşallah bu konuda bir gayretin bir çabanın olacağını da ilettim.
170 LİRADAN 412 LİRAYA ÇIKACAK BİR İŞÇİ SİGORTASI SORUNUMUZ VAR
Başkanlar kurulu toplantısına girdik. Tabi bizim Genel Başkanımız Sayın Nail Olpak bey İstanbullu. İnşallah 28 ocakta kongremiz var. Bizde yıllık kongre olur. Biz 4 yıl tamamladık mı bitiririz çekiliriz. Bizde 4 yıl sanki 4x3 yılmış gibi hesaplanıyor ve 4 yılınızı yapın gidin deniliyor. Nail Olpak bey tabi İstanbullu. İstanbul’un sorunu değil 5084. MÜSİAD’da en çok etkin olanlara bakıyorum; İzmir, Ankara, Bursa, Konya, Kocaeli, Sakarya. Şimdi bu illere bakıyorum 5084, teşvik, 5. bölge, 6. bölge, bu arkadaşlarımızı çok ilgilendirmiyor. Orada da ilk konuyu, hem de örnek vererek, Şanlıurfa ile de kıyaslayarak, konuyu açtım. Dedim ki; “Sayın Genel Başkanım. Bizim böyle bir derdimiz var. Sizin böyle bir derdiniz olmayabilir ama biz sizlerle, sizler gibi bir şeyler üretelim derken, şartlarımız sizlere hiç uymuyor. Bizim imkanlarımız sizinki gibi değil. Biz ufak bir destek alıyorduk. Bu destekler bizden gidiyor. Onun için bizler herhalde sizlere derdimizi tam olarak anlatamıyoruz. Böyle bir derdimiz. 5084 sayılı bir yasa var. Şanlıurfa başkanı da hemen yanımda otuyordu. Buyrun Şanlıurfa başkanımız burada. 6. bölge ayrıdır, 5. bölge ayrıdır. 5. bölgede sorunlarımız var. Sorunlarımızı anlattım toplantıda. 170 liradan 412 liraya çıkacak bir işçi sigortası sorunumuz var”dediğimde baktım hemen Rize, Malatya bizde de aynı sorun var dediler. Sorun varda birilerinin tam olarak bu işe sahip çıkması ile ilgili irade biraz eksik. O nokta da iller böyle tek tek çıkınca, genel başkanımız dedi tamam. Biz genel başkanımız önemle üzerinde duracağınız, başbakan yardımcımız Babacan’ın konuşmasından önce açılışı konuşmasını siz yapacaksınız, lütfen 5084’ü en öne koyun. Genel Başkanımız Nail Olpak bey de tamam dedi ve onu koydurduk.
BAŞBAKAN YARDIMCISI BABACAN 5084 İLE İLGİLİ MÜJDEYİ VERDİ
Başbakan yardımcımız ile görüşmemiz sırasına genel başkanımız konuşmasında bu vurguyu yapınca, Başbakan yardımcımız Ali Babacan bey de dedi ki; “5084 ile ilgili o zaman ben size bir müjde veriyorum. İnşallah ekonomi ile ilgili, bakanlar olarak kısa zaman sonra bir koordinasyon toplantımız olacak ve orada özellikle 5. ve 6. bölgelerde bu sorunu eski sanayici, eski işletmesi olanlar, yatırımları olanlar ile ilgili bu sorunu, 5084 bitiyor ama farklı bir madde koyarak bu sorunu inşallah, hele hele 5. bölge için çözme ile ilgili sizlere söz veriyorum. Bu konuda bir çalışma yapacağım ve bunu da en erken zamanda bitireceğim.” Şeklinde bir sözü oldu.
İŞLETME SAHİBİ BURADA VAR OLAN FABRİKAYI KALDIRIP BAŞKA YERLERE GİTTİĞİ ZAMAN BİZ ADIYAMANLILAR OLARAK NE YAPACAĞIZ
4 saat süren toplantının bir kısmı basına açıktı, bir kısmı da basına kapalıydı. Basına kapalı olan kısımda da sorular çok gelir diye soruları yazılı olarak verin dedi. Ben de sorumu yazılı olarak yazdım ve aynen Şanlıurfa örneğini verdim. Dedim ki, biz yeni yatırım yaptığımızda 6. bölge sayıldığımız halde işçiye 278 lira para vereceğiz ama Şanlıurfalı yatırımcı aramızda 70 km mesafe var. Baktık ki yatırımcımız gidecek Bozova’ya yatırım yapacak. Zaten bizim memleketin işçisi perişan halde. Burada işsizlik, ırgat meselesi, insanlarımızın iş bulamamaları ile ilgili ciddi sorunları var. Bunların üzerine, burada var olan fabrikayı kaldırıp başka yerlere gidildiği zaman biz Adıyamanlılar olarak ne yapacağız. Bizim çırpınışımız bu.
5. BÖLGEDE İLK YENİ YATIRIMI YAPAN, BÜTÜN HER ŞEYİYLE, 6. BÖLGEDEN SAYILMASI İLE İLGİLİ İMKANI SAĞLAYACAĞIZ MÜJDESİ VERİLDİ
Dedim ki 28 lira 6. bölge verecek, 278 lira 5. bölge verecek, diyerek, Adıyaman, Şanlıurfa örneğini verdim. Bu konu ile ilgili sayın başbakan yardımcım düşünceniz nedir? Siz ve sayın başbakanımız, bütün açıklamalarınızda 5. bölgede yatırım yaptığınızda 6. bölgeden sayılırsınız demiştiniz. İstisna yoktur ama böyle bir istisna var dedim. Benim sorumu kendisi okudu ve ben böyle bir durumu bilmiyorum dedi. Tabi kalkınma bakanlığı ayrı bir birim o teşvik ile ilgili bölümdür daha çok o bakanımız bilir. “Ben buna da üzüldüm. Böyle olmasın.” Dedi ve bu konuyu da yine aynı şekilde, benim sorumu ayrı bir köşeye koydu. Bu konu ile özel olarak ilgileneceğim ve 5. bölgede ilk yeni yatırımı yapan, bütün her şeyiyle, 6. bölgeden sayılması ile ilgili imkanı da inşallah ben yine bu bölgelere sağlayacağım şeklinde bir sözü sayın başbakan yardımcımızdan aldık. Ben de elimi kaldırdım o sorunun sahibi olduğumu belirttim. İnşallah bu konuda yine bir müjde verdi sayın başbakan yardımcımız.
ÇEK SAHİBİNİN MUVAFFAKATIYLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPILDI
Sanayicilerimizi çok ilgilendiren bir iki nokta vardı. Mesela çek kanunu ile ilgili çok ciddi bir sorunumuz var. Bununla ilgili sayın başbakan yardımcımız yine bir müjde verdi. 15 Ocakta tam olarak faaliyete giriyor. Dedi ki; “Çek sahibinin muvaffakatıyla siz internete girdiğiniz zaman onun sicili ile ilgili bankalara verilmiş olan bu güne kadar ki kredileri, hatta yatırdığı elektrik parası, su parası vs… dahil her şeyini görebileceksiniz ve ona göre isterseniz onun çekini kabul edeceksiniz, istemezseniz kabul etmeyeceksiniz.” Şeklinde yine böyle bir müjdeyi yine bize verdi.
ARTIK KEFİL OLACAKSANIZ EŞİNİZİNDE HABERİ OLACAK
Özellikle eş muvaffakatiyetiyle ilgili orada da biz hep sorular sorduk. 36 il başkanımız önemli olduğunu düşündüğü sorunları sorular halinde verdi. Eş muvaffakatiyetiyle yine şu müjdeyi bizlere verdi. dedi ki: “Ticaretiniz ile ilgili, yaptığınız çalışmalarda eş muvaffakatiyeti bundan sonra sorulmayacak ama siz başkasına kefil olacaksanız o zaman eşinizin de bundan haberi olacak” şeklinde bunu bir düzeltmeye tabi tutacağız şeklinde yine müjde verdi.
Toplantı uzun ve çok verimli geçti. Şuna çok sevindim. Türkiye’nin böyle bir başbakan yardımcısına, böyle bir ekibe böyle duyarlı, dert edinmiş, ekonomiyi, memleketi, bir ekonomi yapısına sahip olduğu için çok sevindik.
Yine şu müjdeyi verdi: 2015 yılında 13 bin dolarla, zengin devletler seviyesine girmiş olacağız.
ÖNEMLİ OLAN SORUNU ANLAMAK, SORUNU ANLATMAK, SORUNU TAKİP ETMEK VE BİRLİKTE O SORUNA İNATLA SAHİP ÇIKMAKTIR
Ben toplantı da tüm bunları dinlerken hissettiğim şudur; yani Adıyaman olarak, biz ne kadar faydalanacağız? Beni derdim bu. Bir eksiğimiz de gördüm ve gitmeden önce not aldım. “Sorunu anlamak, sorunu anlatmak, sorunu takip etmek ve birlikte o soruna inatla sahip çıkmak.” Bir kere Milletvekilimiz Ahmet Aydın beyden başlayarak milletvekillerimiz bu sorunlarımızdan haberdar değil.
SAYIN VALİ BEYİN BU ENERJİK YAPISI BİZE ÇOK UMUT VERİYOR
Bir baktım burada bizim de suçumuz var. Yani sanayi dernekleri olarak biz ifade edememişiz. Şimdi il başkanımız, Halil İbrahim Fırat şimdi haberdar çünkü önce ben gidip derdimi anlatmalıyım. Sayın vali beyin bu enerjik yapısı bize çok umut veriyor. Sorunlarımızı biz anlatmadığımız zaman kapılar açılamıyor. Böyle bir hükümet var böyle bir siyaset var, böyle bir bürokrasi var yani biz kapıları çaldığımız zaman benim anladığım kadarıyla bu konuda bir çok yerin sorunu çözülüyor, Adıyaman’ın ki de çözülür.
UÇAK SEFERLERİNİN PAHALI FİYATLARLA OLMASI ADIYAMAN İÇİN BİR SORUNDUR
Bir sorun daha var özellikle hatırlatayım. Bu sorun biz sanayicilerimizin hepimizin sorunu. Ekonomik durumu iyi olandan, iyi olmayana kadar uçak seferleri herkes için sorundur. Mesela ben MÜSİAD toplantılarından dolayı her hafta mutlaka bir ile gidiyoruz. Gidiş dönüş bakıyorsunuz 500 TL. Çünkü toplantılar ani oluyor. Ankara’ya gittim 149 lira dönmek istedim 348 lira. Yani böyle bir şey olamaz. Şimdi ne kadar zenginlikte olursan ol, uçak tamam, havaalanımız çok genişletildi o da tamam, ama burada da biz iletişim kurmak istiyoruz, bir bakıyorsunuz ki bence sayın milletvekillerimiz de muzdariptir, siyasetimiz de muzdariptir, sayın vali bey de muzdariptir, tek sefer olması ayrı bir sorun. İnşallah bu özel uçakların gelmesi ile ilgili de bir çalışmanın da hemen başlatılması gerekmektedir. Başka nedenlerden dolayı bu nimetten istifade etmek isteyen nice kardeşimiz var. Böyle pahalı fiyatlarla, bunun Adıyaman olması bir sorundur. Bu sorunu sayın vekilimiz Murtaza Yetiş beyde dile getirdi ne yapabiliriz diye görüş alış verişinde bulunduk. İnşallah önümüzdeki günlerde bu sorunu çözmek adına toplantılar görüşmeler yapacağız. Herkes kendi işini en iyi yaparsa ben inanıyorum ki bu en iyiden en iyi bir Adıyaman çıkar. Bizde inşallah Müsiad olarak bize ne düşerse Adıyaman’ımız ile ilgili hiç yılmayacağız, sorunları tespit edeceğiz ve bu tespit ettiğimiz sorunlarımızı inşallah takip etme ile ilgili en ufak bir yılgınlık, bir yorulma emaresini ortaya koymayacağız. İnşallah bu uğraşıları sonuna kadar devam ettireceğiz yoksa gelişmiş illerin arasında kaybolur gideriz bir bakarız ki uğraşsak da sorun vermeyebilir. Onun için bizim de Adıyaman olarak bir yerlere gelmemiz lazım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19
açık
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:18
Güneş 05:01
Öğle 12:29
İkindi 16:21
Akşam 19:47
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31