banner115

banner193

banner194

banner195

SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNDEN HAYATİ YENİ PROJE

ÖĞRENCİLER, ASANSÖR İÇİNDE COVID- 19 BULAŞMA RİSKİNİ ENGELLEYECEK SİSTEM GELİŞTİRDİ.

EĞİTİM 12.04.2021, 15:39 adıyamanhaber
SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİNDEN  HAYATİ YENİ PROJE

SANKO Fen ve Teknoloji Lisesi 9’uncu sınıf öğrencileri, ameliyathaneler ve biyolojik laboratuvarlarda kullanılan laminer akım sistemine yapay zeka teknolojisi dahil ederek geliştirdikleri projeyle dünyada bir ilki gerçekleştirip Covid- 19’un asansör içerisinde bulaş riskini engelleyecek sistemi geliştirdi.

Öğrenciler Gökçe Bilge, Mustafa Ali Şahin ve Yiğit Settar Evgülü, danışman öğretmenleri Neriman Ersönmez rehberliğinde “Yapay Zeka Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi" geliştirerek, Covid- 19’un asansör içi bulaş riskini engellemeye yönelik önemli bir projeye imza attı.

Öğrencilerin geliştirdiği, “Yapay Zeka Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi" projesinde, aminer akım (Dikey akım) uygulanarak yapay zeka teknolojisi ile asansörü kullanan kişi sayısının kontrolü geleneksel yöntemlerde olduğu gibi toplu kilo ölçümüyle değil, binen kişilerin yapay zeka tarafından sayılması ile sağlandı.

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, öğrenciler tarafından geliştirilen projenin önemine vurgu yaparak, “Okul olarak TÜBİTAK ve benzeri bilimsel çalışmaları destekliyoruz. Okulumuzda geliştirilen ‘Yapay Zeka Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi’ de bilimsel çalışmalara örnek bir proje. Genelde bilimsel gelişmeler ihtiyaçtan ve dünyada oluşan gelişme ihtiyaçlarından ortaya çıkıyor” dedi.

Covid- 19’un ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen zorlu bir süreç olduğunu dile getiren Asyalı, “Tüm dünyanın yaşadığı zorlu pandemi sürecinde, öğrencilerimiz de Covid-19 ile mücadeleye nasıl katkı sunabiliriz diye fikir yürütüp proje geliştirdi. Proje, toplumda en fazla göz ardı edilen asansör içi bulaş riskinin engellemesi bakımından önemli çalışma oldu” ifadelerini kullandı.

Asyalı, “Böylesi zor bir dönemde toplumsal sorunlara çözüm üretme azmiyle proje geliştirip dünyada örneği olmayan bir fikir geliştiren öğrencilerimizin başarısıyla gurur duyuyoruz” diye konuştu.

SANKO Okullarında, tüm seviyelerde üst düzey fikir üreten ve tasarım yapan öğrenciler yetiştirdiklerinin altını çizen Asyalı, öğrencilerin fikirlerini önemsediklerini ve danışman hocalarla desteklediklerini kaydetti.

Asyalı, “Öğrencilerimizi kaliteli eğitim ve geliştirdikleri projelerle hayata hazırlıyoruz. Başarılarıyla gurur kaynağımız olan öğrencilerimizi ve öğretmenlerini kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

DANIŞMAN ÖĞRETMEN ERSÖNMEZ

Projenin danışman öğretmeni Neriman Ersönmez ise projede; tespit edilen asansör içi bulaş riskleri göz önüne alınarak asansörlerde hava yolu ile gerçekleşen bulaşı engelleyebilen bütüncül bir hijyen sistemi hedeflediklerini söyledi.

Covid-19’un farklı bulaş yöntemleri olduğunu fakat bu yöntemler arasında asansör içinde kişiden kişiye hava yolu ile aktarılan ya da havada asılı kalan covid-19 virüsü bulaşın göz ardı edildiğini hatırlatan Ersönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Asansör içinde bulaşın çok fazla olduğunu gördük ve öğrencilerimiz havalandırma sistemlerini inceleyerek gerçekleştirdikleri ortam partikül deneyi ile asansör içinde kullanılan türbülanslı hava akımının bulaşı artırdığını ortaya çıkardılar. laminer akım sistemiyle havada asılı kalan Covid virüsünü yere indirerek ortamdan çıkarmayı başardılar.”

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

Asansör içerisinde kullanılan havalandırma sistemine yeni bir bakış açısı getirilerek laminer akım havalandırma yöntemi kullanıldığını yineleyen Ersönmez, öğrencilerinin geliştirdiği ‘Yapay Zeka Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi’ hakkında şu bilgileri aktardı:

“Öğrencilerimiz projeye başlarken ameliyathanelerde ve biyolojik laboratuvarlarda kullanılan laminer akım sisteminden yola çıktı. Laminer akım sistemine yapay zeka teknolojisi dahil edilerek, asansörü kullanan kişi sayısının kontrolünün geleneksel yöntemlerde olduğu gibi toplu kilo ölçümüyle değil, binen kişi sayısının yapay zeka tarafından sayılmasıyla tespiti sağlandı. Geliştirdiğimiz projenin dünyada örneği bulunmuyor. TÜBİTAK bölge yarışmalarında birincilik elde ederek Türkiye finallerine katılma hakkı kazanan ‘Yapay Zeka Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi’ projemizin patentini almak için resmi girişimlerimizi de başlattık.

Projeye eklenen sesli uyarı sistemi ile kişilerin sosyal mesafe ve maske kurallarına uyması sağlandı. Böylece riskler minimuma indirildi. Asansör içerisinde bulunan kişi sayısı asansör kapasitesini geçtiği zaman maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması için sistem uyarı veriyor. Bunun yanı sıra havalandırma sisteminin çalışma hızı da yapay zeka tarafından tespit edilen kişi sayısıyla düzenlenerek, sistemin enerji tasarrufu yapması sağlandı. Sistemi ekonomik hale getirerek havalandırma sistemini bir kişi bindiğinde daha düşük, iki kişi veya daha fazla kişi bindiğinde daha yüksek kademede çalıştırıyoruz. Bu da sistemi enerjiyi tasarruflu kullanmamızı sağlıyor.”

KVKK HASSASİYETİ

Sistemin, Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na (KVKK) uygun şekilde yapılandırıldığını vurgulayan Ersönmez, kişilerin görüntülerinin sistem tarafından anlık işlenip herhangi bir yerde depolanmadığını ve bu özelliğin sistemin farklı bir yönünü yansıttığına dikkat çekti.

SANKO Okullarının proje kültürüyle çalıştığının altını çizen Ersönmez, “Öğrencilerimiz henüz 9’uncu sınıfta ve online eğitim sisteminde olmalarına rağmen, proje geliştirme kültürüne çok kolay uyum sağladı. Okulumuzda proje kültürümüz sosyal sorumluluk çevresinde dönüyor. Öğrendiğimiz her konuyu toplumsal bir sloruna bağlıyoruz. Bu da öğrencilerimizi herhangi bir toplumsal sorun gördüklerinde teknolojik olarak çözüm üretme arayışına yönlendiriyor. Bu nedenle öğrencilerimiz projeleri benimseyip sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar. Toplumsal konulara daha duyarlı hale gelip çözüm üretme odaklı düşünüyorlar” ifadelerine yer verdi.

Ersönmez, projenin hem ekonomik olması hem de sınıf, toplantı salonları vb. gibi toplu ve kalabalık alanlara da uygulanabilirliği bakımından insanlara gelecekte büyük katkı sunup tüm dünyaya model olacak bir çalışma olduğunu da sözlerine ekledi.

ÖĞRENCİLERİN GÖRÜŞLERİ

Covid-19 pandemisi ve sonrasında asansör gibi insanların toplu halde kullanmak zorunda oldukları kapalı ve dar mekan havalandırmasına farklı bir bakış açısı getirdiklerini aktaran Gökçe Bilge, şu bilgileri paylaştı:

“Tüm dünyanın Covid-19 pandemisiyle mücadele ettiği bir süreçten geçiyoruz. Böylesi zorlu bir dönemde ülkemize ve insanlığa nasıl faydalı olacağımızı düşündük. Ameliyathanelerde ve biyolojik laboratuvarlarda kullanılan laminer akım sisteminden yola çıkarak Covid- 19’un asansör içinde bulaş riskini önlemek için çalışmalara başladık. Havada asılı kalarak bulaşa neden olan virüs ve mikroorganizmalar için laminer akım havalandırma sistemi kullanılmasını amaçladık ve başardık.”

Mustafa Ali Şahin ise projede laminer akımla birlikte asansörleri kullanan kişi sayısının kontrolünün, havalandırma sisteminin çalışma hızının, sosyal mesafe ve maske uyarılarının yapay zeka desteği altında görüntü işleme ile kontrol edilen bütüncül bir hijyen sistemi modellenerek virüs bulaşlarının asgariye indirilmesini hedeflediklerini anımsattı.

Virüs bulaşının en kolay gerçekleşebileceği yerlerden birinin asansörler olduğunun altını çizen Şahin, projeyi şöyle özetledi:

“Her ne kadar artık bireyler bu konuda büyük ölçüde bilinçlenmiş olsa da insanlara sosyal mesafe kurallarını hatırlatmak, bu konuda dalgınlık ya da dikkatsizlikle oluşabilecek risklerin önüne geçilebilmektedir. Bu nedenle, projemize eklediğimiz sesli uyarı sistemiyle birden fazla kişinin asansörü kullanması durumunda kişilere maske ve sosyal mesafe kuralları hatırlatılarak olası risklerin önüne geçilmesini sağladık.”

Danışman öğretmenleri eşliğinde yaklaşık sekiz ay süren yoğun bir çalışma sonucunda projeyi başarıyla tamamladıklarını dile getiren Yiğit Settar Evgülü de şu bilgileri aktardı:

“Pandemi sürecinden dolayı uzaktan eğitime geçince projenin yüzde 70’lik bölümünü online olarak yaptık. Bulaş riskinin göz ardı edildiği asansör içine yönelik proje geliştirmek istedik. Pandemi sonrasında da insanlara büyük fayda sağlayacağına inandığımız bir projeye imza atmaktan dolayı mutluyuz. Projemizi geliştirip TÜBİTAK Türkiye finallerinden de birincilikle dönmeyi hedefliyoruz.”

"Yapay Zeka Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi" projesi ile TÜBİTAK 52’nci Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasından birincilikle dönen Gökçe Bilge, Mustafa Ali Şahin ve Yiğit Settar Evgülü, 24- 28 Mayıs tarihlerinde online düzenlenecek Türkiye finallerinde SANKO Okullarını ve Gaziantep’i temsil ederek Türkiye birinciliği için yarışacaklar.

SANKO OKULLARI

Gaziantep’te eğitimin çıtasını yükseltmek amacıyla projelendirilen SANKO Okulları’nın temeli 12 Mayıs 2001’de atıldı, 10 Eylül 2001’de tüm iç donanımları, araçları ve mekanları eksiksiz olarak 530 öğrenci ile kapılarını açtı. Açıldığı günden itibaren eğitim alanındaki uygulamaları ile Türkiye’de ilklerin gerçekleştirilmesine öncülük yaptı.

2005 yılında Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi açıldı. Merkezde spor salonu, yüzme havuzu ve tiyatro salonu bulunuyor. 2012 yılında yeni lise ve ana sınıfı binaları inşa edildi, öğretmenler yurt içi ve yurt dışına eğitimlere gönderildi. Aynı yıl o dönemde Anadolu’nun ilk Fen ve Teknoloji Lisesi eğitim-öğretime açıldı. SANKO Okulları anasınıfı ve liseleri son teknoloji ile öğretime başladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-3
açık
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:04
Güneş 07:27
Öğle 12:45
İkindi 15:28
Akşam 17:52
Yatsı 19:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11