banner186

Bu haber kez okundu.

Bu Yıl İlimizde Tıp Fakültesini Kazanmada Büyük Artış.
İlin geneline baktığımızda 115 Tıp Fakültesi, 75 Hukuk Fakültesi, 38 Diş Hekimliği Fakültesi, 69 FTR, 35 Eczacılık Fakültesi, 89 İnşaat Mühendisliği, 83 Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 75 Bilgisayar Mühendisliği, 29 Veterinerlik Fakültesi, 24 Siyasi Bilimler Fakültesi, 89 Kamu Yönetimi Fakültesi, 150 İBF, 684 Öğretmen yetiştiren Fakülteler, 149 İşletme Fakültesi, 76 İktisat Fakültesi, 280 Hemşirelik, 1166 Yüksekokul ve 869 Diğer (4 Yıllık Fakülte) olmak üzere bu yıl ilimizde toplam prestijli Fakülte ve 4 yıllık Yüksekokulları son sınıf öğrencisi 1.542 ve geçen yılda mezun olan 2.553 olmak üzere toplam 4.095 öğrencimiz kazanmıştır.
 
        Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumuz İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyfi ÖZKAN “Bu büyük başarının gerçek sahibi olan okul müdürlerimiz ve ilimizdeki dershanelere çok teşekkür etti.” Daha sonra sözlerine “İlin en büyük sorunun eğitim olduğu bu sorun üzerine titizlikle yaptığımız araştırmalar ve ekip çalışmaları yaptık. Öğrencilerin okul ve üst öğrenime girme başarılarını etkileyen öğeleri tespit etmek amacıyla yurtiçinde ve yurtdışında pek çok araştırmalar yaptık. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, ilin sosyoekonomik durumu, kültür seviyesi, okuduğu lise özellikleri ve üniversite sınavlarına hazırlanma kursla­rının eğitimsel başarısı, baba mesleği ve eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, aile geliri gibi sosyoeko­nomik öğelerle, lisenin niteliği ve bulunduğu bölge, adayların lise ortalaması, dershane ve özel kurslara devam etmeleri gibi öğeler üniversite puanına ve üniversite kazanan sayısını önemli ölçüde etkilemektedir.” dedi.
 
 
           Ayrıca “Ayrıca her yıl olduğu gibi ilimiz en zeki ve çalışkan ortalama 100 öğrencisi diğer illerin sayılı Fen Lisesi ve benzer okullarına gitmektedir. Bu yıl da 97 öğrencimiz Ankara, İstanbul, Aydın gibi illerin Fen Liseleri gibi sayılı okullarına giderek ilimizdeki başarıyı diğer illerin hanesine yazdırmaktadır. Bu bölgenin ve ilin olumsuz etkileri de göz önüne alınarak uygulanan Mahalli, AB ve çeşitli diğer projeler “sürekli daha ileriye” sloganlı projeler ürettik. 
 
      Adıyaman’da iki eğitim sezonunda tüm paydaşlarında içinde olduğu "Başarının önündeki engelleri kaldırma, izleme, geliştirme ve yöneltme projeleri" hazırlandı. Bu projelere; Üniversiteler, il/ilçe Milli Eğitim yöneticileri, Halk Eğitim Merkezleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlükleri, öğrenci velileri, dershaneler, sivil toplum kuruluşları ve eğitim gönüllüsü hayırseverlerin de katılımları sağlanarak, bir seferberlik havasında sürdürülmektedir.
 
               Milli Eğitim Müdürlüğü olarak STK temsilcileri ile Adıyaman’da eğitimin sorunları ile çözüm önerileri, Adıyaman Üniversitesi ile hizmetiçi eğitim kapsamında eğitim yönetimi semineri ve Değerler Eğitimi Çalıştayı, Valiliğimiz, Müdürlüğümüz ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliğiyle “Sınav Kaygısı Sempozyumu”, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ile madde bağımlılığı vb., Adıyaman Belediyesi ile Okullar Hayat Olsun, Sağlık Müdürlüğü ile Beyaz Bayrak, Bu Benim Eserim, özellikle kız çocuklarının okullulaşma oranın artırılması kapsamında öğrenci destek paketleri dağıtımı, Aile Merkezli Eğitim, SBS, YGS ve LYS sınavlarına hazırlanan öğrencilerimize yönelik takviye kursları, Okul Öncesi Dönem Hayatın Temelidir projesi,  5 dakikanı bana ayır projesinin tüm okullarımızda 1 ders saatine ve ‘sesli okuma’ olarak yaygınlaştırma, Hızlı okuma Teknikleri ve benzeri birçok projeler uygulandı.
 
            Bu başarıyı ulaşmada esas söz sahibi olan öğrenci, veli, öğretmen ve dershanelerimizi kutluyorum. Bu başarılı çalışma ve projeler devam ettikçe bu tablodaki rakamların her geçen yıl artacağına inancım tamdır.” dedi. 
 
Saygılarımızla,
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115

banner185